28.10.10

Võigemast, Ibsen ja Constable

Aasta ruttab oma vääramatu lõpu poole. Täna on ilm nii hall, et tahaks ainult peavaluga voodisse pugeda. Aga kus sa siis saad.
Vahepeal paar teatris käiku üle hulga aja, millest paari sõnaga pajataks. Alustaks eile nähtud Linnateatri tükist "Homme näeme", mis väidetavalt Priit Võigemasti uskumatult naljaka "Hecuba pärast" jätkuosa. Uus tükk enam eelmisega võrreldavalt lõbus pole, ehkki taas on tabatud mõningaid elulisi situatsioone otse naelapea pihta. Kasvõi see ammuste koolikaaslaste taaskohtumine või tõelise Eesti mehe viis kodugrilli kokku panna. Ja oma mehe kallal näägutav naine, tema ka.
Aga teiselt poolt on ka häirivat. Langetakse nõukanostalgia ohvriks, mis niigi igal pool laiutab. Stseen, kuidas mehed räägivad sellest, mis neile naiste juures ei meeldi, tundub kuidagi veidralt ülepingutatud. Ning stseenikordust on ka Linnateater äsja ühes teises etenduses kasutanud. Ja märksa huvitavamalt.
Tegelikult on "Homme näeme" igati mõnus ja veedab su aega lõbusalt, aga teatrielamus päriselt minu jaoks mitte. Argieluliste stseenide naeruvääristamine ja lavastuse improviseerides kokkupanek oli kindlasti proovisaalis ütlemata lõbus. Aga etendus ei jõua seekord järele. Ja miks peab kaks tundi vaheajata mängima? Väike paus oleks ära kulunud. Hakkad lõpupoole mõtlema, et võiks nüüd küll juba viimane stseen olla.
Et millest siis ikkagi puudus? Võib-olla on minu kriitika natukene sedamoodi, mida öeldi seitsmekümnendatel Bryan Ferry versiooni kohta Bob Dylani laulust "A Hard Rain's a-Gonna Fall". No kuidas ta julges surematu meistriteose lihtsalt igapäevaseks poplooks muuta? Nii suure Dylaniga lihtsalt ei tehta.
Täna ei oska Ferryle muidugi enam keegi midagi ette heita. Tema versioon pigem toimib omaette lauluna, mitte ei halvusta originaali. Samamoodi ei halvusta ka "Homme näeme" argipäevaelu tegelasi, aga ta ei jõua ka nende naeruvääristamisest kaugemale. Lihtsalt popversioon inimestest meie ümber.

***

Draamas nähtud "John Gabriel Borkmanist" nii pikalt kõnelda ei taha. Ei oleks pidanud eksprompt Ibsenit vaatama minema. Või siis ei peaks seda ajast ja arust Ibseni näidendit enam üldse lavastama. Oli püütud ju teda veidi kaasajastada, tuua sisse telekas ja vali popmuusika. Aga raskemeelne perekonnadraama jääb ikka selleks, mis ta on. Pealegi, tüki avav Kersti Kreismanni ja Maria Avdjushko dialoog on lihtsalt õudne ja paneb paraku kõigele järgnevale ka oma pitseri. Kreismann mängib koledal kombel üle.
Teine vaatus on õnneks lühem ja seal on juba veidi ka koomikat. Tõnu Kargis ja Uku Uusbergis vähemalt. Ses mõttes hea, et ikka lõpuni viitsisime vaadata. Aga ei, soovitada seda küll kellelegi ei tahaks. Üldse peaks pidama heaks tooniks Draamat vältida. Kui nad just Kivirähki ei mängi.
Olen seda vist juba siin blogiski varem öelnud, aga näe ei oska ise oma sõnade järgi käituda.

***

Aga et harvaesinevat postitust veidi mõnusama tooniga lõpetada: Constable Kumus on tore. Ilmselt vastupidi pompöössele reklaamile küllalt nurgatagune näitus. Visandid ja väikevormid. Aga see ongi vahva. Lähed näitusele, mõeldes, et hakkad vaatama kunstiajalugu, aga tegelikult näed hoopis inimest, kellele meeldis kodukoha loodusvaateid maalida ja nende tagaküljele kirja panna, mis ilm parajasti väljas on. Suure ajaloo asemel lihtsalt hea kunst. Kulub hallil ajal ära.

20.10.10

Parim suvelaul oktoobris

Mis teha, Glasgow armas Belle and Sebastian jõudis alles nüüd oma albumi välja anda. Ja see on nii uskumatult tore plaat, et paneb mu kõrvad suurest rõõmust tantsima. Ning üks lugu "Little Lou, Ugly Jack, Prophet John" on nagu soe suvi ise. Nauding.

Ei ole hea nädal

Virisen jälle. Keerab päriselt ka pimedaks sügiseks, mis tekitab tunde, et midagi pole oodata. Hommikul tööle ja õhtul koju, muud midagi.
Samas on tekkinud veider suhtlemishimu, aga mis teha kui selleks oskused puuduvad. Ikka see minu jaoks vana mure, et ei tea, kuidas inimestele läheneda. Kõigil oma elu ja omad mured, mis moodi ma siis veel tülitan või kuidas sinna vahele ära mahun.
Ajaleht vihastab paremäärmuslastest homovihkajate ja lõputu Sofi Oksaneniga. Nagu millestki muust kirjutada ei oleks. Ääretust süvenevast vaesusest kasvõi või riigieelarvest, mis on nii neetult säästlik ja igast otsast kokku tõmmatud kui vähegi saab. Hurraa pintsakutele. Nad saavad jälle hakkama.
Tundub nagu Eesti valija armastaks üle kõige masohhiste. Kokkuhoid ühes tagurlusega on meie lipukirjaks. Võitev kombinatsioon.
Mõni usub siinkohal Sven Mikserisse. Ma pole nii kindel. Sisuliselt on valimiste tulemused ette teada ja mida kindlameelsemalt parempoolne meedia seda tõde inimestesse sisestab, seda tõenäolisemalt progressiivne valija kodust välja ei lähe. Või valib protestiks mõne lootusetu populisti.

11.10.10

Ümber Eesti reis

Arula-Rohuküla-Kärdla-Rohuküla-Tallinn ühe päevaga on võimalik! Ehk siis Otepää tagant Hiiumaale ja sealt omakorda pealinna. Maanteed polegi nii üksluised, vähemalt kuniks valgust ja päikest jätkub. Tõsi, järgmisel päeval ei taha enam suurt kusagile minna. Nõnda jäigi eilseks vaid seente puhastamine ning diivanilt kassiga tõtt vaatamine.
Hiiumaalt saime korjatud terve ämbritäie kukeseeni - on üks imepärane koht seal, kust neid veel leidus. Ja taaskord avastasime, et Kärdlas normaalset söögikohta ei leia. Praamil reklaamitud Asgardite grill osutus armetuks inimtühjaks putkaks keskväljaku ääres. Asgardite, SG-1 sarjast tuntud kõrgelt arenenud võõrrassi poolt küpsetatud liha oleks hea meelega maitsnud. Aga võta näpust.
Üldse paistis Hiiumaa talveunne jäänud. Kõik, eranditult väljaarvatud jahimehed, kes kruusatee ääres püssimeeste ahelikuna saaki ootasid. Ja ometi sõitsid laupäeval Hiiumaale terve plejaad häälekaid kultuuriinimesi. Aapo Ilvest, Contrat ja Lauri Saatpalu olid praami peal märgata.
Ja pildid? Pildid on taaskord kusagil mujal.

7.10.10

Sinine ja kollane

Midagi rahustavat on neis päikeselistes päevades. Tundub veidi nagu aeg seisaks paigal. Pole see tavaline mudasügis oma ääretu pimedusega veel kohale jõudnud. Kuigi õhtud on juba rasked ja lohisevad. Eriti kui neid üksi veetma pead. Ja hommikud jäiselt külmad.
Ma ei tea, mis minuga on, aga hirmsasti suhelda tahan viimasel ajal. Mitte niivõrd ise rääkida kui lihtsalt toredas seltskonnas viibida. Kui mõni selline õhtu möödas, ootan kohe järgmist. Õieti esimest korda elus mõtlen, et tahaksin rohkem inimesi tundma õppida.